Geneza powstania ZZG przy Kopalni Soli "Kłodawa" S.A.
ZWIĄZEK ZAWODOWY GÓRNIKÓW W POLSCE DZIAŁAJĄCY W KOPALNI SOLI "KŁODAWA" przejął tradycje po działającym od samego istnienia Kopalni Związku Zawodowym Chemików.
21 stycznia 1992 roku w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie został zarejestrowany Związek Zawodowy Górników w Polsce, który skupiał coraz większą liczbę zwolenników.
Zarząd Zakładowy Kopalni Soli "Kłodawa" 16 lutego 1993 roku podjął uchwałę o zmianie przynależności związkowej oraz o terminie spotkania delegatów. Na spotkaniu delegatów NSZZ pracowników KS-Kłodawa które odbyło się 13 grudnia 1993 roku podjęto uchwałę o zmianie przynależności z F.Z.Z.G. do Z.Z.G. w Polsce.
25 lutego 1993 roku został złożony komplet dokumentów w Sądzie Wojewódzkim w Koninie, celem wykreślenia NSZZ pracowników KS-Kłodawa z Rejestru Związków Zawodowych.
26 lutego 1993 roku odbył się I Zjazd Z.Z.G. w Polsce, w którym uczestniczyli delegaci z KSK Dynarski Zdzisław i Żurawicz Wojciech.
Wybrano przewodniczącego, którym po drugiej turze głosowania został Jan Kisieliński. Żurawicz Wojciech wszedł w skład Rady Krajowej Z.Z.G. w Polsce jako przedstawiciel środowiska chemicznego.
Zarząd Zakładowy Kopalni Soli "Kłodawa" Z.Z.G. w Polsce i cała organizacja związkowa zostały wpisane do Rejestru Z.Z.G. w Polsce decyzją uchwały 8\74\93 z dnia 15.03.1993 r. Rady Krajowej, na podstawie Walnego Zebrania Delegatów z dnia 13 marca 1993 roku. Nową działalność związki rozpoczęły 1 kwietnia 1993 roku. Pierwszym przewodniczącym nowopowstałego związku był Leszek Lewandowski, kolejnym Zenon Przybylski, a obecnie drugą kadencję przewodniczącym związku jest Grzegorz Pietrzak.